Arkiv Resultat

Home  »  Arkiv Resultat

2011

Väsby Brukshundklubb
2011-10-09, LYDNADSKLASS I II III ELIT

Lydnad I(a), domare: Sven-Eric Svensson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 176.00 Sandra Bergholtz med Sockrets Aya(S62031/2009) Belgisk vallhund/Malinois DTBK
2 1. pris 174.50 Monica Ehn med Suus Ruigjekker(SE12084/2010) Hollandse herdershond DTBK
3 1. pris 169.50 Ulla Cedenholt med Wellfiths Riordan Royce(S53023/2008) Mellanschnauzer Väsby BK
4 1. pris 165.00 Margot Kindström med Haråbs Nickolina(S609831/2006) Schipperke Lidingö BK
5 1. pris 164.00 Kerstin Groppfeldt med Anzantras Zanzibar Zolo(S44602/2009) Rhodesian Ridgeback Roslagens BK
6 1. pris 161.50 Lars-Olof Pettersson med Leagårdens Red and Tan Igor(S58887/2009) Australian Kelpie DTBK
7 1. pris 161.00 Åsa Silverbratt med Sherlock´s jump and stop(S43378/2009) Flatcoated retriever DTBK
8 2. pris 156.00 Erik Löwenhamn med Dersieger Von Britannia(S28006/2007) Rottweiler Österåker BK
9 2. pris 153.00 Marie Östling med Jejmic´s Vilma(SE0549/2010) Australian Kelpie Umeå BK
10 2. pris 140.00 Laura Kesti med Marley(SE55952/2010) Schäfer Väsby BK
11 3. pris 138.00 Inger Lundgren med Ängsbackens Daphne(SE55092) Schäfer Knivsta BK
12 3. pris 134.50 Charlotta Lindahl med Barvatorps Qrozz(S18838/2009) Schäfer So-Su BK
13 3. pris 122.00 Annelie Bramstång med Troya(TAVLIC001758) Blandras Väsby BK
14 3. pris 113.00 Hanna Persson med Gemdales Yearning Yenny(S39636/2009) Collie, korthårig So-Su BK
15 0 88.00 Ninni Österholm med Khalils Wahidah Cherazade Bint Zala(S34669/2008) Saluki, långhårig Vällingby BK
Lydnad II(a), domare: Mette Fredriksson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 160.00 Inger Lindqvist med Arbetsviljans Lindlöv(S22151/2009) Nova scotia duck tolling retriever MSBK
2 2. pris 158.50 Eva Blix med Zetastar Famous Billy the Kid(S34247/2007) Labrador retriever Väsby BK
3 2. pris 156.00 Sandra Gisslar med Assar(TAVLIC001866) Blandras Väsby BK
4 2. pris 145.50 Mona Åberg med Tultgårdens Troll Tuva(S32926/2009) Golden retriever Uppsala BK
5 2. pris 143.50 Emma Jansson med Sörbäcks Dreams Came True Elena(S43637/2005) Golden retriever Vällingby BK
6 3. pris 131.00 Ann Löwenhamn med Knertebo´s Lübecks Lightning(S22224/2007) Rottweiler AfR
7 3. pris 120.00 Maria Nordensson med Woodlooks Kiss from a Rose(SE22252/2010) Briard
bröt Jessica Brissman med Tikk-A-Rings Ten Dreams(S25355/2008) Engelsk springer spaniel Sthlms-avd
Lydnad III(a), domare: Sven-Eric Svensson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 257.00 Gunilla Byberg med LPILPII Yoline(TAVLIC000457) Blandras Uppsala BK
2 0 191.00 Maria Granberg med Solvallens Simona(S38862/2009) Korthårig vorsteh Väsby BK
bröt Tove Strutz med Glimma(TAVLIC001857) Blandras Vällingby BK
Lydnad Elit(a), domare: Mette Fredriksson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 271.00 Lotta Berntson med Legato Satchmo(S21855/2005) Schäfer Waxholms BK
2 3. pris 218.50 Kerstin Lundin med Thinice Zenta(S32376/2005) Belgisk vallhund/Malinois Roslagens BK
3 3. pris 214.50 Linda Johansson med Escadril´s Eros(S40195/2004) Schäfer Sala BK
4 3. pris 200.50 Simone Grande med Korad Lei-Anns Ada(S36595/2005) Belgisk vallhund/Malinois Väsby BK
bröt Kerstin Groppfeldt med Anzantras Wild Wichita(S31343/2004) Rhodesian Ridgeback Roslagens BK
bröt Kjell Åsbrink med Perlevikens Indra(S18761/2004) Schäfer Österåkers BK

Väsby Brukshundklubb
2011-06-05, Lydnad alla klasser

Lydnad I(a), domare: Sten Gerdt
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 174.50 Kerstin Ekegren med Lovestorm´s On Loan(S40291/2008) Airedaleterrier Sthlm-avd
2 2. pris 159.00 Ulla Cedenholt med Wellfiths Riordan Royce(S53023/2008) Schnauzer Väsby BK
3 2. pris 156.50 Birgitta Hansson med Tollarbos Humla Molledotter(S44784/2005) Nova scotia duck tolling retriever Väsby BK
4 2. pris 148.00 Marie Wallin med Somollis Dopey(REGV1225/2010) Border collie Uppsala BK
5 3. pris 125.00 Catharina Lundberg med Arvslindans Tornado(SE21695/2010) Papillon Väsby BK
6 3. pris 116.50 Alice Byberg med Yolinessa(TAVLIC002364) Blandras Uppsala BK
7 3. pris 105.00 Lynn Karlsson med Leona(TAVLIC001561) Blandras Östhammars HU
Lydnad II(a), domare: Sten Gerdt
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 2. pris 146.00 Malin Grönberg med Björklundens Helgon Aquamarin Hope(S66212/2006) Portugisisk vattenhund Märsta-Sigtuna BK
2 2. pris 144.50 Karolina Sandgren med Appealing Grace Dixie Ad Astra(S23253/2009) Mellanpinscher Väsby BK
3 3. pris 115.00 Maria Granberg med Solvallens Simona(S38862/2009) Korthårig vorsteh Väsby BK
Lydnad III(a), domare: Tomas Lundin
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 2. pris 244.50 Gila Gentin med De Nizou Fanny(S64306/2006) Schäfer Solna-Sundbyberg BK
2 2. pris 231.00 Ulrika Skarp med LPI J Rockamore Easy to Love(S63762/2005) Borderterrier Uppsala BK
3 3. pris 199.50 Ulrika Bjelkefelt med Sugartip Amazing Grace(S18211/2008) Staffordshire bullterrier Vällingby BK
4 0 191.00 Margareta Norinder med Tints-of-Siena(S16742/2004) Labrador retriever Uppsala BK
5 0 172.00 Jeanette Adams med Uller(TAVLIC001284) Schäfer Solna-Sundbyberg BK
Lydnad Elit(a), domare: Tomas Lundin
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 2. pris 250.50 Malin Karlsson med LPI II III SELCH Gränsvallarens Sam(REGV1540/2006) Border collie Bro-Håbo BK
2 3. pris 211.00 Simone Grande med Korad Lei-Ann’s Ada(S36595/2005) Belgisk vallhund/Malinois Väsby BK
3 0 165.00 Annika Westerlund med Barvatorps Mr Diesel(S69973/2007) Schäfer Nacka BK

2010

2010-10-10, LYDNAD ALLA KLASSER

Lydnad I(a)
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 177.50 Emelie Joons med Trésor de Brie Ginza Noir QC(S30361/2007) Briard Briardklubben
2 1. pris 174.00 Camilla Karlsson med Merytyme Arthur(S22225/2009) Golden retriever Knivsta HU
3 1. pris 164.50 Sandra Gisslar med Assar(TAVLIC001866) Blandras Väsby BK
4 1. pris 163.50 Ulrika Järvinen med Vattubrinkens Meryl S(S49641/2008) Nova scotia duck tolling retriever Danderyd-Täby BK
5 2. pris 142.50 Hasse Johansson med Gold Status Sounds of Victory(S58188/2006) Collie, långhårig Haninge BK
6 3. pris 129.00 Magnus Tållheden med Strandsmedjans Bimbo(S37355/2009) Rottweiler Järfälla BK
7 3. pris 114.50 Birgitta Sternsjö med Vaxmyra Power Girl(S35724/2007) Shetland Sheepdog Väsby BK
bröt Beata Molin med Gleam Light´s Peg-Leg Pete(S49170/2004) Bearded Collie Väsby BK
Lydnad II(a), domare: Gunnel Antehed
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 188.50 Susanne Ortmanns med Swedehof´s De Soto(S36294/2008) Hovawart Roslagens BK
2 1. pris 175.00 Cecilia Norrbrink med Bibords Letizia(S15280/2007) Perro de Agua Espanol Solna-Sundbyberg BK
3 2. pris 158.00 Karsten Hansen med Avanza(S31803/2005) Irländsk setter Vällingby BK
4 2. pris 157.00 Monica van Leeuwen med Tollarbos Poker På Ehmilsvis(S21648/2007) Nova scotia duck tolling retriever Väsby BK
5 2. pris 154.00 Maria Kättström med Ruffle´s Sereband(S39380/2006) Pudel, stor Knivsta HU
6 2. pris 144.00 Ann-Mari Forsberg med Modest Madonna’s Glory of Red Robin(S35338/2006) Collie, långhårig Knivsta BK
7 3. pris 118.00 Esther Jonsson med La Llorona´s Micke(54392/2007) Dvärgschnauzer Sthlm-avd
Lydnad III(a)
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 2. pris 232.00 Monica K-son Hallard med Barvatorp’s Jazza(S59932/2006) Schäfer Väsby BK
2 3. pris 218.50 Susanne Lindberg med Lintrollets Zoda(S28792/2004) Hovawart Tyresö BK
3 3. pris 203.00 Gunilla Byberg med LPI LPII Yoline(TAVLIC000457) Blandras Uppsala BK
4 0 177.00 Gila Gentin med De Nizou Fanny(S64306/2006) Schäfer Solna-Sundbyberg BK
5 0 166.00 Carina Holly med Askelons Fiasko(S35041/2007) Rottweiler Solna-Sundbyberg BK
bröt Ammi Aro med Jean Dark Gossip(S28222/2005) Dobermann Väsby BK
Lydnad Elit(a), domare: Inger Svedin
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 2. pris 239.50 Carina Dahl med Hedeforsens Röja(S38969/2006) Schäfer Mälarö BK
2 3. pris 212.00 Lotta Larsson med LPI II Shibumi´s Verona(S19791/2004) Lagotto romagnolo Hudiksvalls HU
3 0 187.50 Terese Brandwold med VCH LPI II III Dragongårdens Inside Out(S49273/2005) Cocker spaniel Vallentuna BK
4 0 183.50 Anna Werner Omazic med Grejaskogens Izak(S37269/2004) Australisk Kelpie Väsby BK
5 0 183.00 Weine Björkström med Charmkubens Beniamina Bonaria(S65933/2005) Lagotto romagnolo Haninge BK

2010-06-02, LYDNAD alla klasser

Lydnad I(a), domare: Sven-Eric Svensson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 190.00 Kjell Åsbrink med Perlevikens Khiraa(S29840/2007) Schäfer Österåker BK
2 1. pris 170.50 Carina Persson med Ringlets Twilight(S17666/2009) Labrador retriever Danderyd-Täby BK
3 1. pris 170.00 Tina Tötterman med Duckpond the Dundee(S52450/2006) Golden retriever Uppsala BK
4 1. pris 169.00 Brittmari Lindgren med Divahedens Diezel(S15440/2007) Schäfer Roslagens BK
5 1. pris 168.00 Irene Ellström med Sevch Trewater Jules(S60712/2004) Golden retriever Bro-Håbo BK
6 1. pris 165.50 Susanne Ortmanns med Swedehof´s De Soto(S36294/2008) Hovawart Roslagens BK
7 1. pris 162.50 Mårten Rooth med Åkerblommans Apollo(S24388/2008) Riesenschnauzer Uppsala BK
8 1. pris 161.00 Monica Rahm med Rostaggens Gorm(S12907/2008) Australisk Kelpie Vallentuna BK
9 2. pris 159.00 Maria Granberg med Solvallens Simona(S38862/2009) Korthårig vorsteh Väsby BK
10 2. pris 154.00 Elisabeth Karlsson med Brinsworthy Higgins(S23320/2008) Golden retriever Vallentuna BK
11 2. pris 151.00 Emma Nilbrink med Lönnlövets Spurta(S29076/2009) Nova scotia duck tolling retriever Mälarö HU
12 3. pris 139.00 Anne Engström med Xilly´s Eska(S37362/2007) Belgisk vallhund/Malinois Danderyd-Täby BK
13 3. pris 125.00 Ingrid Enge med Evallens Black Xena(S21562/2008) Australisk Kelpie Vallentuna BK
14 3. pris 117.50 Sara Frid med Isabull´s Doris All Around(S49192/2008) Miniatyr Bull terrier Knivsta BK
Lydnad II(a), domare: Catarina Detlefsen Dahlström
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 193.50 Malin Wijk med Sandbytösens Yankee Filur(S46475/2009) Golden retriever Mälarö HU
2 1. pris 164.50 Gila Gentin med De Nizou Fanny(S64306/2006) Schäfer Solna-Sundbyberg BK
3 2. pris 151.00 Julia Olsson med PM Quality´s Dry Martini(S33483/2007) Shetland Sheepdog Mälarö HU
4 3. pris 137.00 Cecilia Norrbrink med Bibords Letizia(S15280/2007) Perro de Agua Espanol Solna-Sundbyberg BK
Lydnad III(a), domare: Thomas Lundin
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 261.00 Zandra Delén med Namatj Azzi(S16691/2005) Belgisk vallhund/Malinois Vällingby BK
2 1. pris 260.50 Simone Grande med Korad Lei-Ann’s Ada(S36595/2005) Belgisk vallhund/Malinois Väsby BK
3 2. pris 241.50 Catharina Sjögren med Showbusiness Anja(S31755/2006) Rottweiler Solna-Sundbyberg BK
4 2. pris 229.00 Ylva Helgöstam med Rimdalens Gazela(S44726/2006) Slovensky kopov Mälarö BK
Lydnad Elit(a), domare: Catarina Detlefsen Dahlström
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 261.00 Annelie Kjörsvik med Ullhedens Pheija(S34515/2007) Belgisk vallhund/Tervueren Danderyd-Täby BK
2 2. pris 230.50 Christina Rynning med Borderness Miloo II(REGV1531/2004) Border collie Skutskärs BK
3 3. pris 205.00 Maria Eriksson med Searover Kelly´s No Limit(S37867/2007) Labrador retriever Väsby BK
Lydnad Elit(b), domare: Thomas Lundin
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 3. pris 201.50 Catharina Lundberg med LP I Arvslindans Balrog(S32524/2004) Papillon Väsby BK
2 3. pris 193.50 Eva Bergenhill med SEVCH LPI II III Geltman´s Ghost Buster(S39816/2001) Welsh springer spaniel Roslagens BK
3 0 189.00 Mija Jansson med Roscanaille’s Piip Råtta(S32357/2001) Australisk Kelpie Sthlm-avd

2009

2009-10-10 Lydnad I(a), domare: Anna Wistedt
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 179.00 Lotta Waldenstedt med Conovers Be a barmaid(S66823/2005) Flatcoated retriever Knivsta BK
2 1. pris 170.50 Laila Strömberg med Svepagårdens Alma(S65371/2005) Rottweiler Bro-Håbo BK
2 1. pris 170.50 Ann Högström med Lappfjällens Jazco(S42781/2008) Schäfer Danderyd-Täby BK
4 2. pris 159.50 Tove Dahlström med Perias Gorgeous Fido(S20524/2002) Pudel, mellan Danderyd-Täby BK
5 2. pris 151.50 Viveca Mesterton med Chessex Makin’ Angels Smile(S29089/2008) Flatcoated retriever Tyresö BK
6 3. pris 131.50 Nathalie Ersson med Goldentail’s Always Friendly Aqila(S41622/2007) Golden retriever Nynäshamns BK
7 3. pris 127.50 Lotta Simonsson med Buffing Ouzo Nero(S58349/2008) Schapendoes Sollefteå BK
8 3. pris 126.00 Karin Fürst med Hamnuddens Fischer(S53208/2006) Rhodesian Ridgeback Sthlm-avd
9 3. pris 113.50 Lena Svenblad med Dandy-Lion’s Lunar Storm(S42540/2008) Pudel, stor Tyresö BK
10 0 99.50 Liselott Lessig Rosen med SUCH African Hunter’s Amazing Bolero(S42498/2006) Rhodesian Ridgeback Sthlm-avd
11 0 96.00 Jennie Wihk med Black-Chico(S39412/2004) Dansk/Svensk gårdhund Roslagen BK
bröt Lotta Bering med Agrosofens Vågtopp(S48965/2007) Nova scotia duck tolling retriever Österåker BK
Lydnad II(a), domare: Gunnel Antehed
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 174.00 Annica Lundell med GK VALLHPR Zäta(REGV1471/2006) Border collie Österåker BK
2 1. pris 166.00 Eva Blix med Zetastar Famous Billy The Kid(S34247/2007) Labrador retriever Väsby BK
3 1. pris 164.50 Jeanette Adams med Uller(TAVLIC001284) Schäfer Solna-Sundbyberg BK
4 1. pris 161.50 Birgitta Sternsjö med Vaxmyra Lavendel(S28266/2001) Shetland Sheepdog Väsby BK
5 1. pris 161.00 Julia Indergand med Vilda-meduza bus bozo(S18639/2008) Collie, korthårig Tyresö HU
6 2. pris 154.00 Carina Holly med Askelons Fiasko(S35041/2007) Rottweiler Solna-Sundbyberg BK
7 2. pris 150.50 Jenny Mc Carthy med Agrosofens Fjälltopp(S48960/2007) Nova scotia duck tolling retriever Nacka BK
8 2. pris 150.00 Ann Högström med Barvatorps Foppa(S22229/2003) Schäfer Danderyd-Täby BK
9 2. pris 149.50 Susanne Mattsson med Working Beauty´s Dazzle Diamond(FIN47658/2006) Nova scotia duck tolling retriever Ålands BoSspshk
10 2. pris 148.50 Lotta Nilsson med Atomos Xtra Xtrem(S13982/2004) Flatcoated retriever Väsby BK
11 2. pris 147.00 Kristina Nilsson med LP1 Hedeforsens Olga(S23518/2006) Schäfer Bro-Håbo BK
12 2. pris 145.00 Ann-Mari Forsberg med Modest Madonna’s Glory of Red Robin(S35338/2006) Collie, långhårig Knivsta BK
13 3. pris 131.00 Jeanette Hedman med Beathalandet Samson(S55498/2008) Schäfer Svenska Schäferhundklubben
14 0 96.00 Caroline Nilson med Bokis Rasta(S17141/2004) Riesenschnauzer Danderyd-Täby BK
Lydnad III(a), domare: Inger Svedin
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 275.00 Sigrid Suneson med Grejaskogens Aika(S14043/2007) Australisk Kelpie Sthlm-avd
2 2. pris 238.50 Kjell-Åke Ersson med LP1 LP2 Allydor’s Vy Tejat Prior(S38610/2006) Nova scotia duck tolling retriever Nynäshamns BK
3 2. pris 229.00 Simone Grande med Korad Lei-Ann’s Ada(S36595/2005) Belgisk vallhund/Malinois Väsby BK
4 3. pris 219.00 Maria Jonasson med Quiet Runners Panzie(S17948/2005) Flatcoated retriever Väsby BK
5 3. pris 214.50 Björn Rosén med Race Way Fröding(S66998/2004) Dvärgschnauzer Solna-Sundbyberg BK
6 3. pris 210.00 Renata Johansson med Hejastugans Häxa(S18706/2006) Australian Cattle dog Stockholms HU
7 0 168.50 Inger Lundin med Korad LP 1 LP 2 Puckings Xenia(S66704/2005) Schäfer Mälarö BK
8 0 162.00 Lotta Simonsson med Sangold Monstrar Ztörst Inte Först(S17147/2005) Golden retriever Sollefteå BK
bröt Nina Eriksson med April-fool(S42623/2005) Portugisisk vattenhund Märsta-Sigtuna BK
Lydnad Elit(a), domare: Marie-Louise Herlin
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 294.50 Malin Karlsson med LP123 SLCH Gränsvallarens Sam(REGV1540/2006) Border collie Bro-Håbo BK
2 1. pris 274.50 Maria Eriksson med Searover Kelly´s No Limit(S37867/2007) Labrador retriever Väsby BK
3 1. pris 273.50 Jessica Lönnelid med Daleos Ojdå(S18011/2003) Rottweiler Roslagens BK
4 2. pris 244.00 Elsa Buckard med Borderness Keep Going(REGV1258/2007) Border collie Knivsta HU
5 2. pris 234.00 Jenny Linderoth med Tussbergets Okey(S46807/2005) Perro de Agua Espanol Väsby BK

Datum: 2009-08-26
Klasser: alla klasser

Lydnad I(a), domare: Bengt Karlsson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 185.50 Carina Zetterlund med Wilse’s Hessa(S41759/2008) Schäfer Väsby BK
2 1. pris 171.50 Lena Lindström med Gnupens Busige Greve Mozart(S49488/2006) Portugisisk vattenhund Danderyd-Täby BK
3 1. pris 171.00 Ting Mattsson med Mattssons Tyra(S54100/2006) Kooikerhondje Mälarö BK
4 1. pris 168.50 Lotta Bering med Agrosofens Vågtopp(S48965/2007) Nova scotia duck tolling retriever Österåker BK
5 1. pris 165.50 Pirjo Jonsson med Tonedo’s Wilde Kellie(REGV1359/2004) Border collie Sthlm-avd
6 2. pris 154.50 Sofia Lidström med Modus Vivendis New Election(S26609/2002) Labrador retriever Danderyd-Täby BK
7 2. pris 148.00 Martina Granquist med Whyallas Emma(S69071/2005) Australisk Kelpie Gnesta-Trosa BK
8 3. pris 138.00 Jennie Friberg med Blacknecks A´Wasa(S55222/2008) Belgisk vallhund/Malinois AfBV
9 3. pris 136.50 Yvonne Mattsson med Mattssons Maya-Aurora(S36778/2004) Kooikerhondje Mälarö BK
10 3. pris 125.00 Monica Rahm med Mylabs Di Fantasia(S70179/2007) Labrador retriever Vallentuna BK
bröt Veronica Warneskog med Bellomis Alligator(S52098/2005) Tax Nacka BK
Lydnad I(b), domare: Tomas Lundin
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 176.00 Carina Forsberg med Meet My Own Deedee Trotter(S61079/2004) Australian Shepherd Österåker BK
2 1. pris 175.00 Helen Lindstedt med SVCH Hi-Design’s Just Catch Me(S68600/2006) Engelsk springer spaniel Vällingby BK
3 1. pris 169.00 Malin Hülphers med Pondus(AS61307/2006) Vit herdehund Österåker BK
4 1. pris 164.50 Siiri Jacobsson med Digadogs Magic Zonny(S37433/2004) Portugisisk vattenhund Stockholm södra BK
5 1. pris 164.00 Veronica Forsberg med Mountjoy Merciful Megan(S51095/2003) Engelsk springer spaniel Danderyd-Täby BK
6 2. pris 147.50 Nathalie Ersson med Goldentail’s Always Friendly Aqila(S41622/2007) Golden retriever Nynäshamns BK
7 3. pris 135.00 Tina Tötterman med Duckpond the Dundee(S52450/2006) Golden retriever Uppsala BK
8 3. pris 125.50 Jenny Linderoth med Aberlours Angelina(S29052/2008) Perro de Agua Espanol Väsby BK
9 3. pris 121.00 Michaela Mäkelä med Easy Dreams Come Thru(S13935/2006) Australian Shepherd Märsta-Sigtuna BK
10 0 98.00 Vio Szabo med Källstugans Auli(S67746/2007) Schäfer Stockholm södra BK
Lydnad II(a), domare: Sten Gerdt
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 166.50 Sofie Hedeland med LP1 Härskarringens Zita-Zhine(S56771/2006) Schäfer Väsby BK
2 1. pris 164.50 Nadine Ersson med LP1 Allydor’s Quicky Australis(S46037/2002) Nova scotia duck tolling retriever Nynäshamns BK
3 1. pris 161.00 Veronica Hübner med Mandylike’s Nonstop(S19873/2006) Labrador retriever Solna-Sundbyberg BK
4 2. pris 157.50 Louise Segerfjord med Doubleuse Hillside Solo(S64287/2006) Golden retriever Södertälje BK
5 2. pris 154.00 Barbro H Valle med Springmists Paint It Black(S11772/2002) Collie, långhårig Bro-Håbo BK
6 2. pris 153.50 Ann-Mari Forsberg med Modest Madonna’s Glory of Red Robin(S35338/2006) Collie, långhårig Knivsta BK
7 2. pris 151.50 Monika Jansson med Mountjoy Nimble Nina(S50501/2005) Engelsk springer spaniel Solna-Sundbyberg BK
8 2. pris 148.00 Lina Oja med LP1 ChessexTrendy Top(S54929/2006) Flatcoated retriever Järfälla BK
9 2. pris 146.00 Annicka Barvestad med Bianca of Trebons Berger Blanc(S11408/2007) Vit herdehund Väsby BK
10 2. pris 140.00 Ingela Egerfjäll med Mallekrafts D´Dust(S24608/2007) Belgisk vallhund/Malinois Stockholms avd.
11 3. pris 128.50 Birgitta Sternsjö med Vaxmyra Lavendel(S28266/2001) Shetland Sheepdog Väsby BK
12 0 98.50 Minna Westerholm med Vice Versa Yaros(S36347/2005) Dobermann Södertälje BK
Lydnad III(a), domare: Marie-Louise Härlin
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 255.00 Gunilla Byberg med LP1 LP2 Yoline(TAVLIC000457) Blandras Väsby BK
2 2. pris 249.00 Nina Eriksson med April-fool(S42623/2005) Portugisisk vattenhund Märsta-Sigtuna BK
3 2. pris 228.00 Katrin Karlsson med Tollartrollets Ametist(S31983/2006) Nova scotia duck tolling retriever Haninge BK
4 3. pris 214.00 Benny Hellis med Meet Myown Misty May(S61081/2004) Australian Shepherd Botkyrka BK
4 3. pris 214.00 Simone Grande med Korad Lei-Ann’s Ada(S36595/2005) Belgisk vallhund/Malinois Väsby BK
6 3. pris 212.50 Kjell-Åke Ersson med LP1 LP2 Allydor’s Vy Tejat Prior(S38610/2006) Nova scotia duck tolling retriever Nynäshamns BK
7 3. pris 207.00 Mikael Hjort med Newstory Kayo(S36017/2003) Belgisk vallhund/Tervueren Nynäshamns BK
8 3. pris 199.00 Yvonne Törnblom med Missnutts Always In Action(S37304/2005) Australian Shepherd Australian shepherdklubben
9 0 170.50 Anita Ådvall med Oltvetens Caprice(S51381/2004) Schäfer Märsta-Sigtuna BK
bröt Annika Hedman med Barvatorps Mr Diesel(S69973/2007) Schäfer Nacka BK
Lydnad Elit(a), domare: Anna Jansson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 300.00 Mariah Andersson med Korad Tjh(fm) LP2 Cukids Guru(S19977/2006) Australisk Kelpie Enköping BK
2 1. pris 264.50 Erik Sabelström med Selma(TAVLIC000080) Blandras Tierp BK
3 1. pris 257.00 Annika Sjöblom med Lopplådans Fejiga Fender(S32219/2005) Flatcoated retriever Väsby BK
4 2. pris 248.50 Jonny Holmström med Blue wingfire´s x of hot shot(S18260/2007) Australian Shepherd Bro-Håbo BK
5 2. pris 248.00 Meta Lönnberg med Gk Vallpr Kelliegårdens Ambitiösa Azzta(REGV1255/1998) Border collie Sthlm-avd
6 2. pris 241.00 Pia Snibb med River Race Water-Lily(S39174/2004) Golden retriever Nacka BK
7 2. pris 224.50 Jenny Linderoth med Tussbergets Okey(S46807/2005) Perro de Agua Espanol Väsby BK
8 3. pris 206.50 Ninnin Groppfeldt med Anzantras Wild Wichita(S31343/2004) Rhodesian Ridgeback Roslagens BK

Datum: 2009-06-03
Klasser: Lydnad, alla klasser 1-elit

Klass I Lydnad I(a), domare: Britt-Marie Andersson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 190.50 Sara Holmström med Andvikens Pop(S45352/2007) Labrador retriever Waxholms BK
2 1. pris 176.00 Elisabeth Karlsson med Brinsworthy Higgins(S23320/2008) Golden retriever Väsby BK
3 1. pris 169.00 Anita Weinius med Benerotts Aquila(S29586/2007) Rottweiler Lidingö BK
4 1. pris 167.50 Erika Bad med Diosa De Nieve Aguacero(S26227/2007) Pudel, mellan Uppsala BK
5 1. pris 166.00 Eva Blix med Zetastar Famous Billy The Kid(S34247/2007) Labrador retriever Väsby BK
6 1. pris 161.50 Lotta Bering med Agrosofens Vågtopp(S48965/2007) Nova scotia duck tolling retriever Österåker BK
7 1. pris 161.00 Gunilla Söderberg med Hassemans Kalle(S25643/2007) Schäfer Solna-Sundbyberg BK
8 2. pris 158.50 Ann Högström med Barvatorps Foppa(S22229/2003) Schäfer Danderyd-Täby BK
9 2. pris 158.00 Tina Tötterman med Duckpond the Dundee(S52450/2006) Golden retriever Uppsala BK
10 2. pris 151.50 Marie Södersten med Onedis Disa(S69857/2007) Australian Shepherd Stockholm södra BK
11 2. pris 144.00 Tove Dahlström med Perias Gorgeous Fido(S20524/2002) Pudel, mellan Danderyd-Täby BK
12 2. pris 141.00 Marcella Nilsson med Polarmarkens Kuta(S28200/2007) Schäfer Haninge BK
13 3. pris 135.00 Patrick Aronsson med Engelaiz Pumpkin(S47987/2007) Boxer Danderyd-Täby BK
14 3. pris 133.50 Elisabet Broms med Conover´s Believe Your Eyes(S43335/2007) Flatcoated retriever ÖHBK
15 3. pris 114.00 Annelie Friman med Kulla Gullas Ila(S61530/2007) Rottweiler Väsby BK
16 3. pris 111.00 Kerstin Böttner Lindstedt med Båtsmans Unnie(S43859/2008) St. Bernhardshund, långhårig Häverö BK
17 3. pris 103.00 Nicole Westin med Olvera de Fraguel´s(S16261/2009) Perro de Agua Espanol Väsby BK
18 0 99.00 Veronica Warneskog med Bellomis Alligator(S52098/2005) Tax Nacka BK
Klass II Lydnad II(a), domare: Inger Svedin
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 168.00 Simone Grande med Korad Lei-Ann’s Ada(S36595/2005) Belgisk vallhund/Malinois Väsby BK
2 1. pris 161.00 Monica K-son Hallard med Barvatorp’s Jazza(S59932/2006) Schäfer Väsby BK
3 2. pris 159.50 Mats Hjelminge med Fia-Friends Orka-Orädd(REGV1711/2004) Border collie Mälarö BK
4 2. pris 140.50 Gila Gentin med De Nisou Fanny(S64306/2006) Schäfer Solna-Sundbyberg BK
5 3. pris 139.00 Annika Bengtsson med Almanza Playa de Nogales(S52361/2005) Flatcoated retriever Vällingby BK
6 3. pris 136.50 Jeanette Adams med Uller(TAVLIC001284) Schäfer Solna-Sundbyberg BK
7 3. pris 134.00 Jonna Nyberg med Daleos Vinna(S23962/2006) Rottweiler Märsta-Sigtuna BK
8 3. pris 124.50 Anitha Falk med Difloyds Maruder(S65111/2005) Australian Shepherd Solna-Sundbyberg BK
9 3. pris 122.50 Elin Dahl med Chefka´s Way To Go(S66572/2005) Hovawart Väsby BK
10 3. pris 121.50 Tina Norman med Roshospots Dilba(S64148/2003) Dalmatiner Bro-Håbo BK
11 3. pris 114.00 Ingrid Johansson med Ringside’s Melody(S47514/2004) Boxer Väsby BK
12 0 94.50 Jonas Åström med Cefeus Myrra II(S30234/2008) Blandras Solna-Sundbyberg BK
bröt Berit Palmgren med Kumlet Akita(S46023/2004) Schäfer Danderyd-Täby BK
Lydnad III(a), domare: Sandra Jansson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 277.50 Jenny Linderoth med Tussbergets Okey(S46807/2005) Perro de Agua Espanol Väsby BK
2 1. pris 273.00 Lars Broberg med LPI LPII Sangold Tutar Äntligen(S33683/2005) Golden retriever Sthlm-avd
3 1. pris 258.00 Gunilla Byberg med LPI LPII Yoline(TAVLIC000457) Blandras Väsby BK
3 1. pris 258.00 Nina Eriksson med April-fool(S42623/2005) Portugisisk vattenhund Märsta-Sigtuna BK
5 2. pris 237.00 Kerstin Ivarsson med Iracema´s Moonlight Star(S63741/2006) Pudel, mellan Stockholm södra BK
6 2. pris 227.50 Lotta Simonsson med Sangold Monstrar Ztörst Inte Först(S17147/2005) Golden retriever Sollefteå BK
7 3. pris 219.50 Annika Sörensen med Emmergold Felicia Af Dalarö(S43128/2003) Golden retriever Haninge BK
8 3. pris 207.00 Annelie Friman med Korad TJHR LPI LPII Kulla Gulla´s Esther(S52891/2003) Rottweiler Väsby BK
9 3. pris 196.50 Ronny Kalén med Birkelands Akbar(S20625/2003) Schäfer Knivsta BK
Elit Lydnad Elit(a), domare: Camilla Berg
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 2. pris 248.00 Anna Ronge med LPI LPII Hyzz Juni(S51746/2006) Australisk Kelpie Lidingö BK
2 2. pris 225.00 Ulrika Wall med Foggens Orka(S48239/2004) Belgisk vallhund/Malinois Danderyd-Täby BK
3 3. pris 207.50 Ninnin Groppfeldt med Anzantras Wild Wichita(S31343/2004) Rhodesian Ridgeback Roslagens BK
4 3. pris 206.00 Annika Sjöblom med Lopplådans Fejiga Fender(S32219/2005) Flatcoated retriever Väsby BK
5 3. pris 204.00 Anna Jansson med Vallhunden Trolla(REGV1498/2004) Border collie Märsta-Sigtuna BK
6 0 145.00 Ingela Sandenskog med Lönnlövets Watt(S19044/2006) Nova scotia duck tolling retriever Märsta-Sigtuna BK

Datum: 2009-02-28
Klasser: Lydnadsklass 1-elit

Lydnad I(a)
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 177.50 Linda Kullin med SpaceTadidi(S34449/2006) Schäfer Enköping BK
2 1. pris 176.50 Ulla Söderbärg med Watercoat Dexter De Natal(S37546/2007) Portugisisk vattenhund Roslagen BK
3 1. pris 174.00 Julia Indergand med Vilda-meduza bus bozo(S18639/2008) Collie, korthårig Tyresö HU
4 2. pris 155.00 Jenny Ångerud med Tollarbos Unique von Ducke(S21091/2008) Nova scotia duck tolling retriever Solna-Sundbyberg BK
5 2. pris 154.50 Carina Svensson med SVCH Starsholma Augusta(S27228/2004) Labrador retriever Järfälla BK
6 2. pris 144.50 Lena Edvardsson med Jaktlågans Lord Lambourne(S60872/2007) Labrador retriever Österåkers BK
7 3. pris 135.50 Agneta Lundström med Mysslingens Dizzy(S54039/2003) Boxer Solna-Sundbyberg BK
8 3. pris 114.00 Anna-Lena Örvander med Roscanaille´s Tazza(S35349/2008) Australisk Kelpie Bro-Håbo BK
9 3. pris 104.50 Erica Raitio med Mysaks Dreams of Heaven(S15279/2008) Golden retriever Sundsvalls BK
10 0 82.00 Lisa Dahl med Tag(REGV1416/2008) Border collie Roslagens HU
Lydnad I(b)
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 181.00 Jeanette Adams med Uller(TAVLIC001284) Schäfer Solna-Sundbyberg BK
2 1. pris 176.00 Jimmy Wranning med Bältgårdens nu ska ni få se(S48818/2004) Golden retriever Roslagen BK
3 1. pris 161.50 Linn Svensson med Addemans Vera(S55010) Rottweiler Svenska Schäferhundklubben
4 2. pris 151.50 Christina Crantz med Sant Kreal Morning Star(S43381/2008) Dobermann Märsta-Sigtuna BK
4 2. pris 151.50 Raisa Wranning med Queenbee Zallie Starshine(S43345/2002) Golden retriever Roslagen BK
6 2. pris 150.50 Monika Andersson med Tara(TAVLIC000969) Blandras Danderyd-Täby BK
7 2. pris 148.00 Eva Mattsson med Tollarbos Tolle von Ducke(S21090/2008) Nova scotia duck tolling retriever Haninge BK
8 2. pris 146.50 Ann Högström med Barvatorps Foppa(S22229/2003) Schäfer Danderyd-Täby BK
9 3. pris 129.00 Lena Berg med Blackneck´s A-Qick(S61506/2007) Belgisk vallhund/Malinois Danderyd-Täby BK
Lydnad II
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 181.50 Annelie Kjörsvik med Ullhedens Pheija(S3451572007) Belgisk vallhund/Tervueren Danderyd-Täby BK
2 1. pris 175.00 Malin Ahlgren med Valltjejen Lynet L-Tindra(REGV1376/2003) Border collie Bro-Håbo BK
3 1. pris 169.00 Mia Hermansen med Havrevingens Quatro(S60734/2005) Holländsk vallhund Stockholm södra BK
4 1. pris 164.50 Siw Rüdén med Birkelands Elina(S30836/2006) Schäfer Märsta-Sigtuna BK
5 1. pris 163.50 Caroline Eriksson med Hexxa av Midälvaland(S29827/2007) Schäfer Bro-Håbo BK
6 1. pris 161.50 Anna Jansson med Skogsvallarens Olle(REGV1670/2007) Border collie Märsta-Sigtuna BK
7 1. pris 161.00 Gila Gentin med De nizou Funnt(S64306/2006) Schäfer Solna-Sundbyberg BK
8 2. pris 152.00 Mats Hjelminge med Fia-Friends Orka-Orädd(REGV1711/2004) Border collie Mälarö BK
9 2. pris 151.50 Madelene Broberg med Midgård Axxa(S60655/2005) Schäfer Märsta-Sigtuna BK
10 3. pris 138.50 Sonja Carlsson med Bölelejonet Izadora(S31330/2007) Leonberger Enköping BK
11 3. pris 130.00 Rosemarie Persson med Nodstagårdens Kellie(S16727/2005) Shetland Sheepdog Knivsta HU
12 3. pris 126.50 Helena Sunninger med Marhöjs Wilja(S54433/2005) Schäfer Vällingby BK
13 3. pris 122.50 Josefin Björk med Max(S69275/2005) Rottweiler Forshaga HU
14 3. pris 108.00 Annicka Barvestad med Bianca of Trebons Berger Blanc(S11408/2007) Vit herdehund Väsby BK
15 0 96.00 Karsten Hansen med Avanza(S31803/2005) Irländsk setter Vällingby BK
bröt Kerstin Ivarsson med Iracema´s Moonlight Star(S63741/2006) Pudel, mellan Stockholm södra BK
Lydnad III
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 291.50 Nini Källhager med Birkelands Fokker(S37141/2007) Schäfer Solna-Sundbyberg BK
2 1. pris 261.00 Therese Martens med Mytologins Eigla(S42660/2001) Hovawart Järfälla BK
3 1. pris 260.50 Lars Broberg med LPI LPII Sangold Tutar Äntligen(S33683/2005) Golden retriever Sthlm-avd
4 1. pris 260.00 Elsa Buckard med Borderness Keep Going(REGV1258/2007) Border collie Knivsta HU
5 3. pris 216.00 Elisabeth Amrén Svahn med Qurare Ior(S68590/2005) Schäfer Märsta-Sigtuna BK
6 3. pris 215.50 Katrin Karlsson med Tollartrollets Ametist(S31983/2006) Nova scotia duck tolling retriever Haninge BK
7 3. pris 211.50 Maria Jonasson med Quiet Runners Panzie(S17948/2005) Flatcoated retriever Uppsala BK
8 3. pris 202.00 Eva Jansson med Labossie´s Mimer(S30182/2003) Australian Shepherd Märsta-Sigtuna BK
Lydnad Elit
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 285.00 Karin Lindblom med LPI LPII LPIII Roscanaille´s Soya(S45875/2006) Australisk Kelpie Bro-Håbo BK
2 1. pris 278.00 Linda Gestrinius med Agrosofen Banjo(S56208/2003) Nova scotia duck tolling retriever Haninge BK
3 1. pris 256.00 Ann Burgaz med Hund´s Atwa-Teddie(S16520/2005) Perro de Agua Espanol Mälarö BK
4 2. pris 251.00 Annika Månsson med SVCH LPII Hackihäls Alpha(S55296/2000) Labrador retriever Vallentuna BK
5 2. pris 245.00 Annika Sjöblom med Lopplådans Fejiga Fender(S32219/2005) Flatcoated retriever Väsby BK
6 2. pris 233.50 Susy Tvärnstedt med Tara des Crocs de lòlympe(S64596/2003) Holländsk vallhund Stockholm södra BK